KLUBBMÄSTERSKAP/AVSLUTNING 2020

Klubbmästerskap 2020 spelades 12/9 kl. 10.00.

De 28 som ställde upp var:

Dan, Thore, Fredrik, Magnus, Henke, Raimo, Anna, Pär, Britt-Marie, L-G, Ingis, Hans C, Christer, Jonatan, Ingela, Stellan, Stefan, Anders, Hans H, Felix, Simon, Tage, Annette, Ove, Mattias, Pierre, Ari och Lasse.

I år hade vi hyfsad tur med vädret, ösregnet kom först efter halva femte rundan, men resten av dagen och kvällen hade vi hyfsat väder.

Efter 3 rundor, gamla, nya och mästerskapsrundan,
gick de 8 bästa resultaten vidare.

De 8 som lyckades med att ta sig vidare var:
Pär, Magnus, Ingis, Tage,
Thore, Stellan, Hans H och Henke.

Efter ytterligare 2 spelade rundor
stod Henke som segrare, med 158 slag.
2:a Magnus, 161 slag.
3:a Stellan, 162 slag.
4:a Thore, 165 slag.
5:a Ingis, 166 slag.
6:a Tage, 166 slag.
7:a Pär, 167 slag.
8:a Hans H, 171 slag.

Eftersom 2 spelare, Ingis och Tage,
landade på 166 slag spelades särspel om 5:e och 6:e plats.

Klubbmästerskap 2020

Grattis Henke till vinsten i Klubbmästerskapet 2020!

Henke klubbmästare 2020

Hela resultatlistan finns här, för den som är intresserad.

Avslutningen började vi med att hålla
prisutdelning vid Japans golfbanor.
I år hade vi smörrebröd med dryck,
från Mobila Kocken.

Därefter förflyttade vi oss några meter till
Japans Golfbanor,
för tävlingen Närmast Hål, som vanns av Dan E!
Grattis Dan!

Dan Närmast Hål 2020

Årets prisfördelning kommer att finnas att läsa här.
Här följer även bilder på de flesta av årets pristagare.

Ett dignande prisbord

KM 2020

KM 2020

KM 2020

KM 2020

KM 2020

KM 2020

KM 2020

KM 2020

KM 2020

KM 2020
KM 2020
KM 2020
KM 2020
KM 2020
KM 2020
KM 2020
KM 2020
KM 2020
KM 2020
KM 2020
KM 2020
KM 2020
KM 2020
Dan Närmast Hål 2020

 

ÅRETS TIO I TOPPFINAL
5/9-2020

Grattis Pierre och Mattias!

12 spelare deltog i A-finalen och
18 spelare deltog i B-finalen.

A-finalen vanns av Pierre med siffrorna
29 – 29 – 28 – 32 – 31 = 149

B-finalen vanns av Mattias med siffrorna
32 – 32 – 37 – 31 – 34= 166

Hela Tio-I-Toppfinalens
resultatsiffror finns här!

Årets vinnare, både i A- och B-finalen, är en repris från föra året.
Henke blev 2:a i A-finalen efter särspel mot Magnus.

A-final

Tio i Toppfinalen 2020 A-finalen

B-final

Tio i Toppfinalen 2020 B-finalen

Semifinaler och finaler i lagtävlingen 200830

Idag var det dax att spela semifinaler och finaler i årets lagtävling.

I semifinalerna i A-slutspelet spelade:
Dark Wings mot SoS och Power-Raide mot Peps Pärssons.

I semifinalerna i B-slutspelet spelade:
L.A. Baron mot Nobel och Wonder Dogs mot Rollercoasters.

I A-slutspelet tog sig Dark Wings och Peps Pärssons vidare till final där Dark Wings vann.

I B-gruppen tog sig L.A. Baron och Rollercoasters vidare till final
där L-A Baron vann.

Grattis Stefan och Henke till vinsten i A-slutspelet och
Grattis Annette och Lasse till vinsten i B-slutspelet.

200830 Lagtävling Vinnare

 

Spelschema      Grupp A                                                    Resultat

Old Boys 143 Peps Pärssons 126 Peps Pärssons 3 p
Rollercoasters 151 L.A Baron 144 L.A Baron 3 p
Dark Wings 132 Old Boys 148 Dark Wings 3 p
Peps Pärssons 129 Rollercoasters 152 Peps Pärssons 3 p
L.A Baron 136 Old Boys 146 L.A Baron 3 p
Dark Wings 125 Peps Pärssons 129 Dark Wings 3 p
Old Boys 155 Rollercoasters 132 Rollercoasters 3 p
L.A Baron 134 Dark Wings 127 Dark Wings 3 p
Rollercoasters 132 Dark Wings 132 Rollercoasters 2
Dark Wings 1p
Peps Pärssons 126 L.A Baron 135 Peps Pärssons 3 p

Spelschema     Grupp B                                                    Resultat

Wonder Dogs 143 Power-Raide 134 Power-Raide 3 p
S o S 122 Nobel 163  S o S 3 p
Power-Raide 134 S o S 137 Power-Raide 3 p
Nobel 154 Wonder Dogs 137 Wonder Dogs 3 p
Wonder Dogs 138 S o S 123 SoS 3 p
Power-Raide 136 Nobel 151 Power-Raide 3 p

Semifinaler A-slutspel                                                     Vinnare

Dark Wings 123 SoS 144 Dark Wings
Power-Raide 129 Peps Pärssons 127 Peps Pärssons

Semifinaler B-slutspel                                                     Vinnare

L.A. Baron 135 Nobel 141  L.A. Baron
Wonder Dogs 137 Rollercoasters 134  Rollercoasters

Final A-slutspel                                                                   Vinnare

Dark Wings 125 Peps Pärssons 134 Dark Wings

Final B-slutspel                                                                    Vinnare

L.a. Baron 130 Rollercoasters 136 L.A. Baron

Old Boys – Lennart & Kurth
Rollercoasters – Anna & Raimo
Dark Wings – Henke & Stefan
Peps Pärssons – Pierre & Pär
L.A Baron – Lasse & Annette

Wonder Dogs – Hans & Dan
S o S – Simon & Stellan, reserv för Stellan i semifinalen var Thore.
Power-Raide – Magnus & Ingis
Nobel Jonatan & Ingela

Klubben för alla, proffs, glada amatörer, unga som gamla.