Lagtävling

Utomhus 2020

Spelschema      Grupp A                                                    Resultat

Old Boys 143 Peps Pärssons 126 Peps Pärssons 3 p
Rollercoasters 151 L.A Baron 144 L.A Baron 3 p
Dark Wings 132 Old Boys 148 Dark Wings 3 p
Peps Pärssons 129 Rollercoasters 152 Peps Pärssons 3 p
L.A Baron 136 Old Boys 146 L.A Baron 3 p
Dark Wings 125 Peps Pärssons 129 Dark Wings 3 p
Old Boys 155 Rollercoasters 132 Rollercoasters 3 p
L.A Baron 134 Dark Wings 127 Dark Wings 3 p
Rollercoasters 132 Dark Wings 132 Rollercoasters 2
Dark Wings 1p
Peps Pärssons 126 L.A Baron 135 Peps Pärssons 3 p

Spelschema     Grupp B                                                    Resultat

Wonder Dogs 143 Power-Raide 134 Power-Raide 3 p
S o S 122 Nobel 163  S o S 3 p
Power-Raide 134 S o S 137 Power-Raide 3 p
Nobel 154 Wonder Dogs 137 Wonder Dogs 3 p
Wonder Dogs 138 S o S 123 SoS 3 p
Power-Raide 136 Nobel 151 Power-Raide 3 p

Semifinaler A-slutspel                                                     Vinnare

Dark Wings 123 SoS 144 Dark Wings
Power-Raide 129 Peps Pärssons 127 Peps Pärssons

Semifinaler B-slutspel                                                     Vinnare

L.A. Baron 135 Nobel 141  L.A. Baron
Wonder Dogs 137 Rollercoasters 134  Rollercoasters

Final A-slutspel                                                                   Vinnare

Dark Wings 125 Peps Pärssons 134 Dark Wings

Final B-slutspel                                                                    Vinnare

L.a. Baron 130 Rollercoasters 136 L.A. Baron

Old Boys – Lennart & Kurth
Rollercoasters – Anna & Raimo
Dark Wings – Henke & Stefan
Peps Pärssons – Pierre & Pär
L.A Baron – Lasse & Annette

Wonder Dogs – Hans & Dan
S o S – Simon & Stellan
Power-Raide – Magnus & Ingis
Nobel Jonatan & Ingela

Regler

  • Avgiften (350:-/lagmedlem) skall vara betalad innan första matchen, betalas till klubbens kassör.
  • Hemmalaget tar kontakt med motståndare & bestämmer datum och tid
  • Reserv är tillåten i laget, men reserven får bara representera ETT lag
  • Vid oavgjort efter 36 hål, tillämpas särspel med start på hål 1 på gamla banan
  • 3 p till segrande lag, 2 p vid vinst i ev. särspel, 1 p vid förlust i ev. särspel
  • Tabellplacering avgörs genom 1) Mest poäng, 2) Lägst totalscore i gruppen vid lika poäng och 3) Inbördes möte vid lika poäng, och lika totalscore!
  • Spelordning gamla banan: Hemma, Borta, Hemma & Borta – Spelordning nya banan: Borta, Hemma, Borta & Hemma
  • Bollbyte är endast godkänt efter 18 hål
  • Efter avslutad match läggs scorekorten in till Jocke i hans bod, och resultaten kommer att redovisas på hemsida och i pappersform på Japan!
  • Gruppspelsmatcherna spelas från den 1 juli och färdigspelat absolut senast fredagen den 28 augusti!
  • Semifinal och finalspel äger rum söndagen den 30 augusti, med start kl 10:00
  • Pris till 1 & 2:an i A-slutspel och till vinnaren i B-slutspel!
  • Som mest spelar laget 6 matcher och som minst spelar man 4 matcher! Endast 5:an i Grupp A har spelat färdigt, alla andra lag går till A eller B-slutspel!
  • Tävlingsledare är Pär Mårtensson, 070-725 63 00 vid ev. frågor!

Lycka till alla spelare och kul att 18 st har valt att vara med när lagspel äntligen gör comeback på Japans Minigolfbanor!

Klubben för alla, proffs, glada amatörer, unga som gamla.