Kategoriarkiv: Lagtävling

LAGTÄVLING INOMHUS
2021/2022 AVSLUTAD

Spelschema                                                                       Resultat

Why Not L.A. Baron   66 – 65          0 – 3
Rollercoasters Käringarna   65 – 77          3 – 0
Peps Pärssons S o S   65 – 63          0 – 3
Stjärnorna Rollercoasters   71 – 68          0 – 3
Käringarna Peps Pärssons   69 – 69          1 – 2
S o S Power Raide   68 – 62          0 – 3
Power Raide Why Not   65 – 72          3 – 0
L.A. Baron Stjärnorna   67 – 77          3 – 0
Rollercoasters SoS   70 – 68          0 – 3
Peps Pärssons L.A. Baron   69 – 67          0 – 3
S o S Stjärnorna   68 – 75          3 – 0
Why Not Rollercoasters   62 – 74          3 – 0
Käringarna Power Raide   68 – 66          0 – 3
Peps Pärssons Why Not   58 – 75          3 – 0
L.A. Baron Rollercoasters   70 – 74          3 – 0
Stjärnorna Käringarna   72 – 78          3 – 0
Power Raide Peps Pärssons   58 – 67          3 – 0
L.A. Baron S o S   69 – 67          0 – 3
Rollercoasters Power Raide   64 – 64          2 – 1
Käringarna S o S  74 – 63           0 – 3
Stjärnorna Why Not   66 – 67          3 – 0
L.A. Baron Käringarna   67 – 79           3 – 0
S o S Why Not   66 – 71          3 – 0
Rollercoasters Peps Pärssons   66 – 66          1 – 2
Stjärnorna Power Raide   73 – 68           0 – 3
Why Not Käringarna   63 – 79           3 – 0
L.A. Baron Power Raide   75 – 67          0 – 3
Stjärnorna Peps Pärssons   78 – 64          0 – 3

 

Tabell M 3p 2p 1p 0p Totalscore Poäng
1 Power Raide 7 6 0 1 0 450 19
2 S o S 7 6 0 0 1 463 18
3 L.A. Baron 7 5 0 0 2 480 15
4 Peps Pärssons 7 2 2 0 3 458 10
5 Rollercoasters 7 2 1 1 3 481 9
6 Why Not 7 2 0 0 5 476 6
7 Stjärnorna 7 2 0 0 5 513 6
8 Käringarna 7 0 0 1 6 524 1

Kvartsfinaler                                                                         Vinnare

 L.A. Baron 65  Why Not 62  Vinnare kvartsfinal 1:
Why Not
 Peps Pärssons 62   Rollercoasters 64  Vinnare kvartsfinal 2:
Peps Pärssons

Semifinaler A-slutspel                                                     Vinnare

 Lag 1: Power Raide 62  Peps Pärssons 66  Power Raide
 Lag 2: S o S 67  Why Not 70  S o S

Final A-slutspel                                                                   Vinnare

 Power Raide 64  S o S 65  Power Raide

Semifinaler B-slutspel                                                     Vinnare

 Lag 7: Stjärnorna 68  L.A. Baron 80  Stjärnorna
 Lag 8: Käringarna 68  Rollercoasters 64  Rollercoasters

Final B-slutspel                                                                    Vinnare

 Stjärnorna 67  Rollercoatsres 75  Stjärnorna

 

Lagen bestod av:

Why Not – Hans & Ingela
L.A. Baron – Lasse & Annette
Stjärnorna – Eva-Britt & Jonatan
Rollercoasters – Anna & Raimo
Käringarna – Britt-Marie & Tina
Peps Pärssons – Pierre & Pär
S o S – Simon & Stellan
Power Raide – Magnus & Ingis

Regler

  • Avgiften (350:-/lagmedlem) skall vara betalad innan första matchen, betalas till klubbens kassör.
  • Hemmalaget tar kontakt med motståndare & bestämmer datum och tid.
  • Reserv är tillåten i laget, men reserven får bara representera ETT lag.
  • Vid oavgjort efter 18 hål, tillämpas särspel med start på hål 1.
  • 3 p till segrande lag, 2 p vid vinst i ev. särspel, 1 p vid förlust i ev. särspel.
  • Tabellplacering avgörs genom 1) Mest poäng, 2) Lägst totalscore i gruppen vid lika poäng och 3) Inbördes möte vid lika poäng, och lika totalscore!
  • Spelordning: lottas innan matchstart.
  • Efter avslutad match så sms:a, skicka messenger eller maila Pär resultatet och så redovisas detta snarast med ett mass-mail samt att Anna uppdaterar vår hemsida!
  • Gruppspelsmatcherna spelas från den 31 oktober och färdigspelat absolut senast onsdagen den 9 mars!
  • Semifinaler och finaler spelas 13 mars!
  • Pris till 1 & 2:an i A-slutspel och till vinnaren i B-slutspel!
  • Lagen spelar minst 8 matcher och som mest 11 matcher.
  • Tävlingsledare är Pär Mårtensson, 070-725 63 00 vid ev. frågor!

Lycka till alla spelare!

SEMIFINALER OCH FINALER I
LAGTÄVLINGEN 220313

Idag var det dax att spela slutspel i lagtävlingen.
Semifinaler och finaler i inomhuslagspelet.

I A-slutspelets semifinalerna spelade:
Power Raide mot Peps Pärssons och S o S mot Why Not.

Power Raide och S o S tog sig vidare till final där Power Raide vann.

Grattis Magnus och Ingis/Mattias till vinsten i A-slutspelet!

220313 Lagspel A-final

I B-slutspelets semifinaler spelade:
Stjärnorna mot L.A. Baron och Käringarna  mot Rollercoasters.

Stjärnorna och Rollercoasters tog sig vidare till final
där Stjärnorna vann.

Grattis Eva-Britt och Jonatan till vinsten i B-slutspelet.

220313 Lagspel B-final

 

Minigolfslutspel, söndagen den 13/3!

Hej Minigolfvänner!
Så är snart dagen D här när det hela skall avgöras efter en lång grundserie med många spännande matcher, även i kvartsfinalspelet blev det dramatiskt! Och det finns väl ingen anledning och tro något annat om spelet som stundar på söndag!
Kan också passa på att hälsa Mattias välkommen till lagspelet då han skall ersätta Ing-Marie som bokat in en skidsemester lagom till finaldagen!
Spelprogram på söndag kl 10:00 är: i A-slutspel är semifinal 1 mellan Power Raide mot Peps Pärssons och semifinal 2 mellan SoS mot Why Not, i B-slutspelet är det semifinaler mellan Stjärnorna mot
L.A Barons och i den andra semifinalen är det Käringarna mot Rollercoasters!
När dessa fyra semifinaler är avgjorda stundar final i
A- respektive B-slutspel, inga tredjeprismatcher!
En annan viktig detalj att tänka på är att INGEN inspelning/uppvärmning är tillåten!
Stort lycka till alla minigolfkamrater och vi hoppas på välspelade & trevliga matcher!
Mvh: Tävlingsledningen (Pär Mårtensson)